Radikaalne kogudus

lead.jpg

Kujuta ette, et sind tulistatakse õhupüssist uue töökoha esimestel kuudel. Tere tulemast Cris Rogersi maailma, kes on All Hallow koguduse pastor Bow linnas. Seistes silmitsi Londoni ühe karmima ja keerulisema piirkonnaga, rääkis Cris Alfa tegijatele, kuidas ta on näitena kasutanud Jeesuse radikaalset eluviisi ja ehitab selle najal üles innovaatilist kogudust, kus oleks perekondlik õhkkond.   

 

60 SEKUNDIT …

Lemmiktsitaat?

“Mida rohkem ma Jeesust tundma õpin, tundub, et seda rohkem jamasid mul paistab tekkivat.” - Shane Claiborne.

Kes sind kõige enam inspireerib?

Isa Duncan, anglokatoliku preester, kes töötab meie kõrvalmajas East Endis. Mõned aastad tagasi pidi ta käima kuude kaupa taastusravis, kuna teda pussitati tänaval. Mõni aeg hiljem kuulis ta kodus olles koputust uksel. See oli seesama noormees, kes teda rünnanud oli. Duncan sirutas käed välja ja embas seda noort meest, kes selleks hetkeks juba nutta tihkus.

Mis sind kõige rohkem naerma ajab?

Mul on päris kummaline huumorimeel. Naeran kõige rohkem koos kirikuinimestega. Istume koos pühapäeva õhtul – tihti on see pöörane ja totter, aga mulle see väga meeldib.

 

PÕHIINTERVJUU

Kuidas sa kristlaseks said?

Kasvasin üles kristluse ümber, kuid mul oli alati selline tunne, et see, mida nägin toimumas kirikus ja mida nägin toimumas tänavatel, olid üksteisest täiesti eraldi. Mõtlesin, et kui Jeesus on tõesti reaalne, siis ta peab ju olema reaalne nii kirikuhoones sees kui ka kirikuhoonest väljaspool?

Kui olin viisteist või kuusteist, juhtus rida asju, mis tekitasid minus tunde, et elu hakkab kokku varisema. Hakkasin lugema Matteuse evangeeliumit. Jeesus, kelle evangeeliumitest leidsin, oli niivõrd mõjuv, ta oli täiesti vastuvoolu ujuja. Ta tegi selliseid asju, mida tolle aja juudi rabid poleks iialgi teinud. Minus tekitas ebamugavust “kristlase” nimetus, kuid leidsin, et Jeesus pakkus meile midagi radikaalselt teistsugust – midagi nii võimast, et tundsin, et võiksin Jeesust järgida.

 

“Jeesus, kelle evangeeliumitest leidsin, oli niivõrd mõjuv, ta oli täiesti vastuvoolu ujuja.”

 

 

Mis sa arvad, miks on kiriku jaoks oluline olla loov ja olla osa kaasaaegsest kultuurist?

Olgu see siis kunst või muusika, kirik on alati osanud tabada midagi imelist kasutades loovust meie ümber. Võtame näiteks oreli – see oli algul väga kaasaaegne instrument, seda kutsuti ühel hetkel “saatana instrumendiks”.

Jumal on loovus ja loomine. Kui loed loomislugu 1. Moosese raamatus, näed, et Jumal paneb Aadama ja Eeva aeda ja ütleb: “Vaadake, tahan, et hoolitseksite selle eest, tahan, et looksite, tahan, et teeksite sellest midagi.”

Mis on olnud sinu kõige suuremad väljakutsed seda kogudust juhtides?

Kohe varsti pärast siia kolimist tulistas mind keegi õhupüssist. Kaks päeva enne jõule mõrvati keegi 20 meetrit meie koduuksest. Kaks nädalat tagasi heideti vastasolevast korrusmajast telliskivi meie magamistoa aknasse.

Mõistsin õige pea, et põleme väga kiiresti läbi, kui ei võta igapäevaselt aega ja ei püüa välja selgitada, mis on Jumala tahe meie jaoks siin. Jumal annab mulle iga päev uued silmad selle kogukonna jaoks, et näeksin ilu kõiges selles kaoses.

Tõsiseid väljakutseid jätkub. Kuidas on lood positiivse poolega?

Üks meie sõber, kes töötab siinses kohalikus elamuühistus, ütles hiljuti: “Sellest ajast alates, kui te siia tulite, on see kogukond jälle ellu ärganud.” See on kõige julgustavam asi, mida kuulnud olen, sest leian, et kristlased peaksid olema tuntud oma elu, vitaalsuse ja rõõmu poolest. Tahame, et meid tuntaks kui kogudust, kus käib pidu.

Seega oleme mõned korrad aastad väljas, korraldame grillipidusid või Halal liha grillimist. Tegime ühe sellise suvel ja küpsetasime 300 hamburgerit meie islami kogukonnale. Kui Jumala riik on nagu pidu, siis peame ka hakkama praegu nii elama, mitte ootama, et see millalgi juhtuks.

“Kristlased peaksid olema tuntud oma elu poolest”

 

Kuidas on Alfa toiminud teie kirikus?

Võin öelda, et kaks kolmandikku me kogudusest on käinud Alfal ja enamik neist on tulnud usule Alfa läbi. Mõned neist on olnud varem kristlased, usu kõrvale jätnud ja siis leidnud selle jälle Alfal. Enamus on aga täiesti uued kristlased, mis on selle juures just eriti põnev.

Alfa on toiminud meie koguduse jaoks, sest see loob keskkonna, mida enamikul inimestel tavapäraselt ei ole. Koht, kus nad saavad olla ausad ning küsida neid ausaid, raskeid küsimusi. Igapäevases kontekstis ei ole neil aega peatuda ja sellele mõelda – neil on võibolla paar sekundit või siis mõni põgus vestlus, kuid siis jätavad kõrvale ja läinud see ongi. Arvan, et Alfal saavad inimesed teemade üle põhjalikult arutada ja oma mõtteid välja öelda, tavapäraselt neil sellist võimalust ei tekiks. 

 

Intervjuu: Yosola Olorunshola

Fotod: Luke Williams

Pin Goog