Justin Welby

Naftaväljadelt ja sõjatandrilt kantslisse ja katedraalidesse – Justin Welby CV ei ole kindlasti traditsiooniliste killast. Canterbury peapiiskop jagab Alfa tegijatega oma edust, läbikukkumistest ja kogemustest, mis on vorminud tema elukäiku.

 

USK

Kuidas sa usu leidsid?

Kasvasin üles suhteliselt mittekristlikus keskkonnas. Mu isa oli nõndanimetatud “põrandaalune” kristlane. Keegi, kes tuli välja ainult kord aastas – jõulude ajal.

Pärast kooli ja enne ülikooli elasin Keenias ja jagasin elamist ühe kristlasega. Majas oli ainult kaks raamatut. Üks oli “Inglismaa konstitutsioon”, mille oli kirjutanud Bagehot 19. sajandil ning teine oli Piibel. Lugesin Bagehoti kaks korda läbi, kolmandat korda ei suutnud, seega proovisin Piiblit lugeda.

Ma ei saanud tegelikult aru, mida ma lugesin, aga ülikooli teisel aastal selgitas keegi, et Jeesus suri mu pattude eest ja et võin teda tunda. Otsustasin paluda ta oma ellu ja kõik muutus. Kogesin palju tõuse ja mõõnu, kuid pärast seda ei saanud enam Jumalast eemale. 

Millised olid mõned suured küsimused, mis sul pärast kristlaseks saamist tekkisid?

 

Mul oli igasuguseid küsimusi. Aga peamine küsimus oli, kas pean nüüd tõsiselt igav olema ja loobuma kõigest lõbusast?

Kui töötasin naftatööstuses, maadlesin kõvasti küsimusega, kuidas aru saada, mis on õige ja mis on vale. Üks sõber küsis kord: “Milline inimene sobiks hästi suure naftafirma finantsjuhiks?” Andsin tavapärase tuima vastuse, et keegi, kes ei maga su sekretäriga ja ei sahkerda su rahadega. Tema aga vastas: “Ei, see oleks lihtsalt korralik inimene. Milline peaks olema kristlasest finantsjuht suures naftafirmas?” Asi puudutas väärtusi, ja see on alati olnud teema, mille peale kõige enam mõtlen. 

"Mul oli igasuguseid küsimus oli, kas pean nüüd tõsiselt igav olema ja loobuma kõigest lõbusast?"

TÖÖ

Kas tekkis veel pingeid sellest, et olid kristlane ja samas töötasid sellises suurtööstuse keskkonnas?

Jah, kogesin tõsiseid pingeid elades maailmas, mis näeb kristlust parimal juhul kui vabaajategevust ja mitte midagi sellist, mis puudutab kogu su elu. Selleks hetkeks oli meil ka kiiresti kasvav perekond mitme väikse lapsega. Tulin tavaliselt kell kaheksa hommikul kontorisse ja lõpetasin kell üheksa või kümme õhtul. Leidsin end küsimas, et kuidas sisustada oma päeva nii, et mul mingil hetkel tegelikult ka meelde tuleks, et olen kristlane.

Kuidas liikusid suurfirma keskkonnast kirikumaailma?

Kuulsin üht John McClure'i jutlust 1987. aastal. Ta rääkis loo ajast oma elus, kus ta pidi tegema kaaluka valiku – erakordne tööpakkumine NASAs või võimalus astuda täisajaga kirikutööle. Kui ta seda lugu rääkis, tundsin, et Jumal ütles: “Tahan, et teeksid samasuguse valiku.”

See ei olnud lihtne otsus. Teoloogiaõpingute ajal maadlesin tõsiselt karjäärivahetuse, vastutuse kadumise ja tohutu ebakindluse pärast, sest olin oma mugavusstoonist väljas. Sellest ajast alates on see olnud üks pikk teekond mitmete keerdude ja käänakutega. Sattusin päris ohtlikesse olukordadesse, kui töötasin Aafrikas ja Lähis-Idas rahulepete-, konfliktihaldamise ja ennetustöövaldkonnas. Seal õppisin rea uusi oskusi. Paistab, et Jumal on kõige selle läbi mind ja mu perekonda jätkuvalt arendanud.

Mida on edukus sulle õpetanud ning mida on ebaõnnestumine sulle õpetanud?

Olen palju teadlikum ebaõnnestumistest kui edust. Arvan, et peame õppima ebaõnnestumiste üle kurvastama ja edu tähistama. Kipume mõlemat ignoreerima või lihtsalt edu üle uhkustama ja ebaõnnestumisi eirama.

Psalmide raamatust olen õppinud, kuidas ebaõnnestumised Jumala ette viia. Kaheksa aastat tagasi kogesin päris tõsist läbikukkumist rea vigade tõttu tööl. Õppisin, et ei saa lasta olukordadel lihtsalt minna, kuid õppisin ka seda, kuidas ausalt Jumalale tunnistada, et olin eksinud. 

"Olen palju teadikum ebaõnnestumistest kui edust."

KOGUDUS

Miks kogudus sulle nii korda läheb?

Kui kogudus toimib, siis on see niivõrd peadpööritavalt, hämmastavalt, erakordselt kaunis kogukond maa peal. Uus Testament kirjeldab kogudust kui Kristuse pruuti – midagi, mille suhtes ta nii kirglik on. See tervendab, muudab, armastab. See muudab ühiskonda ja juhib inimesed näost-näkku Jumalaga. See on imeline. Jumal otsustas luua koguduse, et see jätkaks Jeesuse tööd. Seega koguduse missioon on ehitada kogukonda, sellisena nagu Jumal seda kavatsenud on.

Miks sa usud, et Alfa toimib ja mis on sinu arvates selle koht uue põlvkonna jaoks?

Minu jaoks on Alfa väljendus Püha Vaimu tööst, sest see ühendab kogudust ja toob kokku kõikvõimalikke inimesi. Alfa on oluline, sest see näitab, et Jeesus on meie Jumal ja meie sõber, nagu näeme seda Johannese evangeeliumis. See on kättesaadav, see on lihtne ja see on kasutajasõbralik. See on erakordne. See juhib inimesi isiklikku suhtesse Jeesusega ja ehitab kogukonda, mis suhtleb maailmaga ja muudab seda paremaks. 

 

Intervjueeris: Ruth Awogbade

Fotod: Alex Douglas

Pin Goog